Ma estefelé megláttuk az ablakból, hogy gyönyörű szürke felhők gyűlnek felettünk, amiről Balázsnak eszébe jutott, hogy akár tesztelhetnénk az új fényképezőt viharban is.
Amellett, hogy gyönyörű képek készültek a felhőkről, igazi különlegességgel is készült a parton sétálóknak az időjárás: először csak egy tölcsért láttunk, ahogy néztük, az egyik külső kikötő felett. Aztán láttuk, hogy ugyan a tölcsér nem ér le a vízig, viszont csak felkapja a vizet. Előbb azt gondoltuk, hogy itt egész mindennapos lehet az ilyesmi, de egyre csak gyűltek körénk a hozzánk hasonló "katasztróf(ácsk)aturisták" , úgyhogy talán mégsem annyira megszokott jelenség. Kicsit később még két tölcsért láttunk, mindkettőt határozottan a tenger felett. A fényképező jónak bizonyult, azonban megállapítottuk, hogy bizony kell még hozzá egy "távollátó" objektív ahhoz, hogy megfelelően illusztráljuk a látottakat...
Hazaérve persze utánanéztem a dolognak, pontosan mit is láttunk, mert rémlett a gimis föciórákról a tornádó-hurrikán különbség, de azt talán jobb derengésnek nevezni.
A "kutatás" eredménye: "A tornádó és a többi között nagy különbségek vannak: gyakorlatilag két különféle jelenségről beszélhetünk. Tornádó csak a szárazföldön keletkezik, egy-két perccel a keletkezése előtt értesülnek róla a meteorológusok, így nehezebb védekezni ellene, ellenben fél óránál ritkán tartanak tovább, úgyhogy kevesebbet is tudnak pusztítani, mint a hurrikánok. Tornádó kapta fel például Dorothyt az Ózban, vagy ilyeneket láthattunk a Twister című filmben is.
A hurrikán (és a tájfun is) ellenben a vízen keletkezik, méghozzá elég komótosan (minden relatív) ahhoz, hogy napokkal előre jelezzék születését, és valószínű útvonalát (bár ez utóbbit sokkal bizonytalanabbul).
A hurrikán és a tájfun között csak elnevezésbeli különbség van: hurrikánnak hívják az amerikai, míg tájfunnak a délkelet-ázsiai vízi forgószeleket.
És ha már az elnevezéseknél tartunk... Hivatalosan akkortól nevezzük hurrikánnak a képződményt, amikor eléri a 35 m/s-os sebességet. Ez alatt (19-34 m/s-os sebességnél) trópusi viharról, 18m/s alatt pedig trópusi nyomási depresszióról beszélhetünk." (http://www.edis.hu/?pageid=tudastar_hurrikan_keletkezes)
Ami persze csak még jobban összezavart: ezek egyértelműen a víz felett keletkeztek, viszont a három egymásután kialakult tölcsér összesen nem volt látható fél óráig... Na sebaj, én azért csak tornádónak fogom nevezni, ahogy a körénk gyűlt spanyolok is a parton.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése